Mitä ihmettä tapahtuu Suomen eduskunnassa? Eduskunta on Suomen arvokkain foorumi, missä pitäisi käydä tärkeää yhteiskunnallista keskustelua. Eduskunnan puhemiehen äskeinen vaali oli kuitenkin kaikkea muuta kuin arvokas. Jos kansanedustajat olivat tyytymättömiä nykyiseen puhemieheen Sauli Niinistöön, niin- siitä vaan- demokratiaan kuuluu vastahehdokas ja äänestäminen. Tyhjän äänestäminen ja pelleily ei kertakikkiaan ole eduskunnan arvon mukaista.
Olen finanssikriisiä pohtivan valiokunnan varapuheenjohtaja Euroopan parlamentissa. Valiokunnassa on käytetty esimerkkinä Pohjoismaita-Ruotsia ja Suomea -siitä, miten maat selvisivät 90-luvun alun talous-ja pankkikriisistä. Monien selvitysten ja tutkimusten mukaan Suomella ja Ruotsilla on yksi vahvuus moniin muihin maihin verrattuna: maiden poliittinen järjestelmä toimii eli vaikeuksissa ja erityisesti kriisin oloissa kaikki toimivat samaan suuntaan. Se on konsensus-hakuisen politiikan vahva puoli.Yhdysvalloissa , jossa talous on dynaaminen, poliittinen järjestelmä on kankea ja jakautunut ja usein käy niin, että järkevät päätökset ovat poliittisesti mahdottomia. Sen kanssa kipuilee nyt presidentti Obamakin yrittäessään uudistaa sikäläistä terveydenhuoltoa.
Kenen keksintö tyhjän ja leikkiehdokkaiden äänestäminen oikein oli? Kuka on eduskunnan pelleilyn isä tai äiti? Onko eduskunnan vastaus talouskriisiin ja Suomen synkkään tulevaisuuteen protesti?
2 kommenttia kirjoituksesta "Miksi eduskunta pelleilee?"
Eduskunnan pellesiipi on ottanut mallia hallituksesta. Pääministeri ajautuu mokailusta toiseen ja valtiovarainministeri puhuu vakuuttavalla rintaäänellä työllisyyden ja talouden parantamisesta mitä milloinkin. Ja päätyy lopulta demareiden aika päivää esittämiin parannuksiin - vesitettyinä ja liian myöhään.
Vaalirahapimityksien paljastumista pelkäävät kepun puheenjohtajaehdokkaat vetäytyvät kisasta mitä hellyttävimmin perustein. On jalkakipuja, perhesyitä - ja täydestä menee vain yhden kysymyksen osaavassa mediassa.
Kun hallitus ei kykene valmistelemaan eduskunnalle kipeästi kaivattuja lakiesityksiä, jää pellesiivelle aikaa kehitellä “kepposia”. Kehitellä lainkaan ymmärtämättä, kuinka vähän eduskunnan arvostuksesta on enää jäljellä pääasiassa keskustan vaalirahapimitysten, morsianoikeuskäyntien jne. takia.
Arvatkaapas, mitä presidentin nyt pitäisi tehdä, jos hänellä olisi Kekkosen aikaiset valtuudet.
Pelleilee ja pelleilee - eiköhän syitä syviä ole “vastapuolen” käytökseen molemmilla puolilla hiekkalaatikkoa!
Maalaisjärjellä ajatellen voisi olettaa, että Niinistön ja hänen puolustajiensa “synteinä” ovat muun muassa ylimielinen käytös (julkisuudessa mainittu kirjojen heittely = älytön riehuminen huoneessa sekä naisten aliarvostaminen mm. itkettämällä) ja jo alkanut kaikinpuolinen puistattava presidenttipeli sekä vastaavasti Niinistön vastapuolella olevien “synteinä” narina hotellimajoituksista ja puhemiehen käytöksestä kollegojaan kohtaan.
Ja jos joitain muita syitä kansamme edustajien äänestyskäyttäytymiseen perinteisesti konsensus-hengessä (lue: ennaltasovitusti) käytyyn puhemiehen vaaliin on olemassa, niin eikö olisi kansanvallan edun nimissä suotavaa, että tällaiset tiedot tuotaisiin kaiken kansan tietoisuuteen - onko jotain sellaista tietoa, jonka perusteella Niinistöä SUURIN OSA kansanedustajistamme “karsastaa”?
Itse epäilen, että valtiossamme saattaa jossain maankolkassa olla sellaista jutunjuurta, johon Niinistön olisi ehkä pitänyt saamansa tiedon perusteella puuttua, mutta mitä hän ei ehkä kuitenkaan ole syystä tai toisesta tehnyt - en tietysti usko, että puhemies Niinistö tässä viittaamassani asiassa olisi jättänyt toimimatta, mutta kukapa sen lopulta tietää - muu kuin hra Niiinistö itse ja viimekädessä tietysti toimivaltaiset viranomaiset…
Sanotaan, että taakse jätetyt asiat löytää lopulta edestään - toivokaamme oikeudenmukaisuuden nimissä, että Niinistöllekin lopulta käy juuri näin!
Lisää kommentti